|  | 

Kredyty i Lokaty

Zasady BHP w firmie

Wprowadzając do swojego przedsiębiorstwa zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, należy pamiętać, żeby były one zgodne z Działem X Kodeksu pracy i wieloma różnymi Rozporządzeniami (np. Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Jeżeli chcemy, aby naszym pracownikom nie groziło żadne niebezpieczeństwo, lub chcemy je ciągle niwelować, trzeba przeprowadzić ocenę ryzyka.
System działania BHP

Odpowiednio przeprowadzony system działania BHP w przedsiębiorstwie, musi być bowiem oparty na dotychczasowych wypadkach i błędach tym spowodowanych. Analiza dotychczasowych niepowodzeń będzie w stanie w pełni zanalizować potrzeby i obecną sytuację. Aby ocena ryzyka nastąpiła w przedsiębiorstwie prawidłowo, należy powołać do tego celu specjalną komisje do przeprowadzenia oceny ryzyka. Wszyscy członkowie takiej komisji powinni pochodzić i reprezentować każdy szczebel organizacji.
Osoba koordynująca system oceny ryzyka

Głównym celem takiej komisji jest zarządzanie wdrażaniem całego programu oraz przeprowadzanie oceny ryzyka. Jeżeli chcemy cały projekt koordynować, skupmy się na wyznaczeniu osoby koordynatora prac. Postarajmy się (jeżeli to oczywiście jest możliwe), aby osobą za to odpowiedzialną został jakiś przedstawiciel kadry zarządzającej, ponieważ taka osoba będzie posiadała doświadczenie w zarządzaniu projektami. Osoba koordynująca cały system oceny ryzyka, powinna cieszyć się szacunkiem pracowników, a jego osobowość i cechy charakteru, powinny potrafić zmusić i motywować ludzi do działania.
Określenie zakresu oceny ryzyka

Kolejnym krokiem jest określenie zakresu oceny ryzyka. W tym przypadku należy skorzystać z pomocy członków z komisji. Maja oni z pewnością doświadczenie w tego typu pracy, z którego można skorzystać. W tym punkcie należy ocenić wszystkie rodzaje ryzyka. Nie jest to trudne, jeżeli wskażemy konkretne typy zagrożeń, i skoncentrujemy się na każdym z osobna. Wiadomo, że stopień trudności i czasochłonności pracy nad takim projektem zależy od wielkości organizacji jak i z rodzajem zagrożeń, który zamierza się omawiać.
Bezpieczeństwo w firmie

Następnie należy podjąć decyzję, którymi obszarami organizacji, zaczną podlegać ocenie. Należy wybrać czy będzie to całe piętro organizacji, jakiś określony dział w firmie, czy może wszystkie departamenty. Trzeba również na tym etapie wskazać, kto będzie taką ocenę przeprowadzał. Jeżeli mamy do czynienia z dużym przedsiębiorstwem, dobrze by było jeżeli odpowiedzialna za to była większa grupa osób; w mniejszych – wystarczy jedna osoba. Żeby odpowiednio ocenić ryzyko, jakie występuje w bezpieczeństwie i higienie pracy w danym przedsiębiorstwie, należy wybrać najbardziej kompetentne osoby.
Ocena ryzyka w BHP

Odpowiednio przeprowadzona ocena ryzyka w BHP, jest w stanie stworzyć niemal idealny system niwelowania potencjalnych zagrożeń. Jeżeli nasze przedsiębiorstwo stara się w jak największym stopniu o to, aby BHP było jednym z ważniejszych celów firmy – wróży to odnoszenie sukcesów w przedsiębiorstwie na przyszłość. Pozytywna opinia w otoczeniu, panująca na temat naszego przedsiębiorstwa to zdecydowanie najlepsza reklama.

zasady-bhp-w-firmie

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Wstęp Poznań, jedno z największych miast w Polsce, nie tylko zachwyca pięknem historycznych zabytków, ale również oferuje doskonałe warunki do organizacji różnego rodzaju konferencji i spotkań biznesowych. Sale konferencyjne w Poznaniu są znane z wysokiej jakości usług, nowoczesnego wyposażenia i profesjonalnej obsługi, co sprawia, że miasto staje się coraz popularniejszym miejscem dla firm i organizatorów

  • Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Kasa fiskalna Kasa fiskalna jest używana prawie w każdym sklepie. W dzisiejszych czasach żadna ekspedientka nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia. Kasa z łatwością pozwala obliczyć i dodawać do siebie poszczególne ceny. Ta maszyna z pewnoścoą ułatwia obsługę klientów w sklepach. Kiedyś te urządzenia działały na innej zasadzie, ale teraz wszystko jest elektroniczne. Dawniej