Windykacja długów
Windykacją określa się w środowisku fachowym dochodzenie roszczeń. Czasami ten termin obejmuje także obronę konieczną, albo nawet zemstę. W naszej cywilizacji funkcjonowała od wielu stuleci pewna prawna instytucja. Jej głównym i najważniejszym zadaniem było przede wszystkim doprowadzanie do odzyskania jakiejś rzeczy, która jest aktualnie posiadana przez osobę nie mającą do tego prawa.
Aktualnie nieco zmieniło się znaczenie omawianego terminu. W dzisiejszych czasach mianem windykacji określamy najczęściej prawomocne dochodzenie własności. Wykorzystuje się do tego środki ściśle określone w prawnych przepisach i kodeksach. Niektórzy mają błędne skojarzenia i wydaje im się, że windykacja długów, czy innych typów należności jest nielegalna. Rzeczywistość ma się jednak nieco inaczej. W pełni legalne jest podejmowania zdecydowanych działań w celu odzyskania swojej własności. Nie mogą one jednak oczywiście łamać obowiązujących prawnych przepisów.
Windykację można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to tak zwana windykacja polubowna. W tym przypadku po prostu monitoruje się dłużnika i przypomina mu o długu. Ma to doprowadzić do dobrowolnej spłaty należności. W tym przypadku nie ma potrzeby, aby angażować aparat sądowy, czy policję. Czasami jednakże nie ma innego wyjścia poza wykorzystaniem windykacji sądowej. Dotyczy ona przypadków takich, gdzie dłużnik nie wykazuje żadnych chęci współpracy. Wówczas uzyskany zostaje sądowy nakaz zapłaty. Może on stać się podstawą do egzekucji komorniczej.