|  | 

Kredyty i Lokaty

Skuteczna windykacja

Skuteczna windykacja należności a umowa windykacyjna

W Polsce odzyskanie długu nie jest niczym trudnym – działa tu bowiem mnóstwo firm windykacyjnych, które mogą to zrobić za nas. Wystarczy więc do takiej firmy się zgłosić i… gotowe – ona zajmie się resztą.

Skoro jednak jest tu mnóstwo firm, nasuwa się – skądinąd słuszny – wniosek, że nie każda z nich jest dobra. I o ile poradników co do wyboru samej firmy windykacyjnej też jest w Internecie dużo, o tyle stosunkowo mało pisze się o umowach z takimi firmami. Co więc warto o nich wiedzieć? Po pierwsze i najważniejsze – należy wiedzieć, czym charakteryzuje się:
– umowa zlecenia windykacji;
– umowa powierniczego przelewu wierzytelności;
Czyli umowy, które zostaną nam zaproponowane w większości firm windykacyjnych.

Umowa zlecenia windykacji gwarantuje, że wierzytelność – przez cały czas pracy firmy windykacyjnej – należy do nas. Możemy więc decydować o tym, czy chcemy oddać dług do sądu, czy chcemy komornika, czy wręcz przeciwnie. Druga z wymienionych umów czyni z kolei wierzytelność własnością firmy (co może być źródłem problemów ze strony windykatorów niechcących się z nami rozliczyć).

Skuteczna windykacja to jednak nie tylko kwestia umowy, ale także i przede wszystkim metody działań windykatora, jego doświadczenie, kwalifikacje itd. Umowa więc, choć jest sprawą ważną, nie może być jedynym kryterium wyboru firmy windykacyjnej.

Po drugie – skuteczna windykacja musi być działaniem w granicach prawa. Większość firm windykacyjnych tak postępuje, owszem, ale czasem zdarzy się, że windykator przekroczy swoje uprawnienia (bo np. będzie nachodził dłużnika w jego domu), a to może negatywnie odbić się na nas jako korzystających z usług danej firmy windykacyjnej.

skuteczna-windykacja

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Wstęp Poznań, jedno z największych miast w Polsce, nie tylko zachwyca pięknem historycznych zabytków, ale również oferuje doskonałe warunki do organizacji różnego rodzaju konferencji i spotkań biznesowych. Sale konferencyjne w Poznaniu są znane z wysokiej jakości usług, nowoczesnego wyposażenia i profesjonalnej obsługi, co sprawia, że miasto staje się coraz popularniejszym miejscem dla firm i organizatorów

  • Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Kasa fiskalna Kasa fiskalna jest używana prawie w każdym sklepie. W dzisiejszych czasach żadna ekspedientka nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia. Kasa z łatwością pozwala obliczyć i dodawać do siebie poszczególne ceny. Ta maszyna z pewnoścoą ułatwia obsługę klientów w sklepach. Kiedyś te urządzenia działały na innej zasadzie, ale teraz wszystko jest elektroniczne. Dawniej