|  | 

Kredyty i Lokaty

Analiza ofert produktów finansowych

Wybór zainwestowania oszczędności, ogranicza się do oferty: funduszy inwestycyjnych, banków, ubezpieczycieli oraz pośredników finansowych. Możemy zdecydować się na więcej niż jeden produkt ograniczając tym samym ryzyko inwestycyjne

Charakterystyczną rzeczą jest łączenie instrumentów finansowych. Nasz portfel inwestycyjny często składa się z kilku elementów. Wyboru inwestycji możemy dokonać sami lub też powierzyć środki pieniężne specjaliście. Na początku, także powinniśmy zastanowić się, jaką kwotę przeznaczyć na inwestycje. Będzie to rzutować na kolejne podejmowane kroki.

Lokaty inwestycyjne są hybrydą lokaty bankowej oraz funduszu inwestycyjnego. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają większych zysków niż z lokaty terminowej. W takiej ofercie, ponosi się większe ryzyko spowodowane lokowaniem oszczędności w fundusze inwestycyjne. Przez to, istnieje możliwość wypracowania większego zysku. Połączenie lokaty i funduszu inwestycyjnego polega na podzieleniu wpłaconych środków w proporcjonalny sposób. Cześć pieniędzy będzie lokowana na lokacie bankowej, a część inwestowana w fundusz. Podział zazwyczaj wynosi 50%-50%.

Polisa lokacyjna to lokata bankowa oferowana z polisą ubezpieczeniową. Pomaga ominąć podatek od dochodów kapitałowych. Polega na wpłaceniu jednorazowej składki, która jest odpowiednio oprocentowana. Po zakończeniu umowy całość jest wypłacana na rzecz klienta i powiększona o odpowiednią kwotę z tytułu oprocentowania. Oferta ta jednak, jest nie wiele atrakcyjniejsza od normalnej lokaty terminowej. Polisa lokacyjna nie jest chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, lecz przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata ustrukturyzowana jest kolejną opcją oszczędzania. Podobnie jak lokata inwestycyjna oraz plisa lokacyjna, jest połączeniem instrumentów finansowych. Skonstruowane są zasadzie wkładu obligacji oraz opcji. Jednego produktu bardziej bezpieczniejszego oraz drugiego bardziej ryzykownego, lecz przynoszącego dodatkowe zyski. Przy wyborze tego typu inwestycji powinniśmy przeanalizować stopień ochrony kapitału, warunki umowy dotyczące wcześniejszego zerwania umowy, procentowy udział poszczególnych instrumentów oraz dodatkowe opłaty. Zaletą lokaty ustrukturyzowanej jest ochrona inwestowanego kapitału oraz możliwość zwiększenia zysku. Z drugiej strony, w przypadku złej koniunktury na rynkach, możemy ponieść faktyczne straty.

Fundusze inwestycyjne prowadzą programy oszczędnościowe, które nagradzają osoby regularnie nabywające udziały. Systematyczne oszczędzanie jest premiowane przez zmniejszenie prowizji pobieranych przez pośredników. Początkowo, powinno przeanalizować się ofertę pod kątem pobieranych opłat, wysokości wkładu oraz dostępności do odkładanych środków. Zaletą funduszy inwestycyjnych jest duża elastyczność i możliwie łatwy dostęp do inwestowanych środków. Program oszczędnościowy skłania również do systematycznego odkładania naszych nadwyżek budżetowych. Dużą niedogodnością mogą okazać się początkowe koszty ponoszone z tytułu obsługi naszych oszczędności.

Popyt na poszczególne produkty finansowe zmienia się wraz z nastrojami panującymi na rynkach finansowych. W okresie kryzysu, lokaty bankowe gwarantują pewny zysk i niskie ryzyko. Gdy jeszcze do niedawna, na rynkach giełdowych królowała hossa, a gospodarka światowa kwitła, polurane były fundusze inwestycyjne. Obecnie na rynku, ofertay lokowania oszczędności są zróżnicowane. Pojawia się coraz więcej ofert tworzonych z połączenia kliku instrumentów finansowych.

analiza-ofert-produktow-finansowych

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Sale Konferencyjne Poznań: Idealne miejsce na udane spotkania biznesowe

    Wstęp Poznań, jedno z największych miast w Polsce, nie tylko zachwyca pięknem historycznych zabytków, ale również oferuje doskonałe warunki do organizacji różnego rodzaju konferencji i spotkań biznesowych. Sale konferencyjne w Poznaniu są znane z wysokiej jakości usług, nowoczesnego wyposażenia i profesjonalnej obsługi, co sprawia, że miasto staje się coraz popularniejszym miejscem dla firm i organizatorów

  • Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Jak zrobić czytnik kodów kreskowych?

    Kasa fiskalna Kasa fiskalna jest używana prawie w każdym sklepie. W dzisiejszych czasach żadna ekspedientka nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia. Kasa z łatwością pozwala obliczyć i dodawać do siebie poszczególne ceny. Ta maszyna z pewnoścoą ułatwia obsługę klientów w sklepach. Kiedyś te urządzenia działały na innej zasadzie, ale teraz wszystko jest elektroniczne. Dawniej